sprzątajmy po psach

Na chodnikach, skwerach, trawnikach - wszędzie psie odchody. Ładna pogoda sprawiła, że przejście chodnikiem w niektórych dzielnicach miasta przypomina slalom. Przechodzień musi się nieźle nagimnastykować, żeby but nie ugrzązł w psich odchodach. W tym przypadku zepsuty humor to mało, w porównaniu z upstrzonym krajobrazem, który wyłania się spod śniegu.

 

 

Retorycznym, zatem wydaje się pytanie czy pozostawianie w miejscach publicznych nieczystości po czworonogach wpływa na wygląd naszego miasta ?

 

Chcielibyśmy przypomnieć po raz kolejny  przepisy obowiązujące właścicieli czworonogów. Przepisy te powstały  nie, dlatego aby utrudniać komuś życie, ale po to, by uświadomić mieszkańcom, że posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim odpowiedzialność za jego utrzymanie.

 

 


Straż Miejska przypomina, że zgodnie z Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Płocka. posiadający zwierzęta domowe powinny być utrzymywane  tak, aby:

  1. Nie stwarzały i nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt,
  2. Nie były uciążliwe dla innych osób,
  3. Właściciel lub opiekunowie zwierząt zobowiązani są do usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę na terenach przeznaczonych do użytku publicznego, postanowienie to nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników,
  4. Odchody zwierzęce należy zebrać do szczelnej torebki i umieścić w komunalnych urządzeniach do zbierania odpadów zmieszanych lub koszach ulicznych.

Niestety ! ! Nie pomagają ulotki, kary i upomnienia. Jako Straż Miejska, apelujemy do płocczan, monitorujemy osiedla, ale to i tak nie pomaga. Mało osób zdaje sobie sprawę, że nie sprzątanie po pupilach odchodów stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia, zwłaszcza najmłodszych mieszkańców Płocka. Odchody zawierają, bowiem jaja pasożytów niebezpiecznych dla zdrowia i są źródłem groźnych chorób.

 

 

I choć Straż Miejska może ukarać właściciela, który nie sprząta po psie mandatem
w wysokości nawet do 500 złotych, to niestety ta wysoka kary nie odstrasza. Bo chyba nie o wysokość kary chodzi, a o zmianę mentalności. Dopóki ludzie nie poczują potrzeby czystości, nic się nie zmieni.

 

Drodzy mieszkańcy, najwyższy czas zmienić nasze dotychczasowe przyzwyczajenia. Mówiąc wprost - żądasz mieszkańcu czystości na swoim osiedlu zachowaj ją sam. Jeśli sami nie będziemy sprzątać po swoich psach i co ważniejsze uczyć tego nasze dzieci, to Płock z problemem psich odchodów nie poradzi sobie nigdy. Dalej będziemy łapać się za nos, kiedy poczujemy smród podczas spaceru w parku. Znów zaczniemy się czerwienić ze wstydu, kiedy zechcemy pokazać nasze osiedle, miasto swoim gościom. Możemy jednak z tym walczyć. Szukajmy pozytywnych stron. Zwracajmy uwagę osobom, które nie sprzątają po swoich pupilach pozostawiając „śmierdzącą niespodziankę” na trawniku przed blokiem, miejscem gdzie bawi się nasze dziecko. Reagujmy natychmiast i stanowczo, kiedy chuligani niszczą dla zabawy pojemniki z papierowymi torebkami na psie odchody.

 

Jak wspomnieliśmy wcześniej konieczna jest edukacja. Strażnicy z Zespołu Profilaktyki  podczas zajęć w szkołach i przedszkolach tłumaczą dzieciom, że sprzątanie po psach nikomu nie uwłacza.

 

Problem z psimi odchodami jest naprawdę duży. Do tej pory nie poradziło sobie z nim żadne miasto w kraju. Ale wszyscy próbują. Tylko wspólne działania służb mundurowych i samych mieszkańców osiedli mogą przynieść oczekiwane efekty.

 

Szanowni mieszkańcy, Straż Miejska jako jedna z instytucji odpowiedzialnych za ład i porządek na terenie miasta zdaje sobie sprawę, iż podjęte wyzwanie, aby Płock uwolnić od tego rodzaju nieczystości jest zadaniem niezwykle trudnym i z założenia przygotowywanym do realizacji na najbliższe lata.

 

Jednak,  nie wyobrażamy sobie żeby drogą do sukcesu były tylko i wyłącznie mandaty karne nakładane przez strażników osobom niestosujących się do przytoczonych wcześniej nakazów i przepisów, ale również i takie środki będą niestety stosowane


Nauczmy się kochać mądrze naszych czworonożnych przyjaciół, biorąc jednocześnie odpowiedzialność za otaczające nas środowisko.

POWRÓT  Drukuj  
right4.jpg
right8.gif
ALH-facebook.jpg
pufp.jpg
logo BIP.png