Osoba, która popełniła wykroczenie może zostać ukarana przez strażnika miejskiego karą grzywny w postaci mandatu karnego.
Każdy ma jednak prawo nie zgodzić się z oceną okoliczności popełnienia wykroczenia z funkcjonariuszem Straży Miejskiej i odmówić przyjęcia mandatu.
Osoba odmawiająca przyjęcia mandatu karnego korzysta w tym przypadku
z przepisów Kodeksu Postępowania w Sprawach o Wykroczenia – jest to
art. 97 § 2.
W momencie odmowy przyjęcia mandatu funkcjonariusz Straży Miejskiej sporządzi stosowną dokumentację z wnioskiem o ukaranie do Sądu Rejonowego w Płocku. Podczas postępowania sąd oceni rację obu stron po czym wyda niezawisły i bezstronny wyrok. Jednak sąd w przypadku uznania winy danej osoby może obarczyć ją oprócz karą grzywny również kosztami postępowania sądowego.
Warto wiedzieć, że postępowanie mandatowe jest postępowaniem zastępczym w stosunku do postępowania przed sądem ( jako organem powołanym do orzekania w sprawach o wykroczenia), uwarunkowane wyrażeniem przez sprawcę wykroczenia zgody na dobrowolne poddanie się karze. Poddanie się karze w postępowaniu mandatowym jest więc tylko prawem, a nie obowiązkiem sprawcy wykroczenia. Zgoda sprawcy wykroczenia na poddanie się karze w postępowaniu mandatowym – przyjęcie w związku z tym mandatu karnego – jest jednoznaczna z rezygnacją z prawa do zaskarżenia mandatu karnego ( mandat karny jest niezaskarżalny zwykłym środkiem zaskarżenia). Nakładanie w postępowaniu mandatowym grzywny w drodze mandatu karnego nie pozostaje więc w kolizji z przepisami ustawy zasadniczej.
Mandat karny kredytowany, wystawiany jest ukaranemu za potwierdzeniem odbioru.
Ukarany, potwierdzając odbiór mandatu karnego kredytowanego, wyraża w ten sposób zgodę na jego przyjęcie i na uiszczenie określonej w nim grzywny. Mandat karny kredytowany powinien zawierać pouczenie o obowiązku uiszczenia grzywny w terminie 7 dni od daty przyjęcia mandatu oraz o skutkach nieuiszczenia grzywny w terminie.
W razie nieuiszczenia w terminie grzywny nałożonej takim mandatem, ściąga się ją w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji ( art. 100 k.p.w.).
Osoba chcąca uiścić grzywnę nałożoną mandatem karnym kredytowanym na poczcie lub w banku musi liczyć się z dodatkowymi kosztami manipulacyjnymi.
Mandat bez dodatkowych opłat można opłacić w kasie Urzędu Miasta Płocka.